Jak si vybrat nejlepší běžecké boty

How to Choose the Best Running ShoesVětšina běžeckých bot se zdá být pohodlná, když je zkoušíte v obchodě. Skutečná zkouška však přijde po prvních několika uběhnutých kilometrech. Brzy si uvědomíte, že ideální bota má více co do činění s vaším běžeckým stylem a tvarem vašeho chodidla, než s logem značky prošitým na boku.

Výběr běžeckých bot, které vám perfektně sednou, není složitý:

  • Určete typ vašeho běhu a váš běžecký styl
  • Vyberte kategorii obuvi a funkcí, které vyhovují vašim potřebám
  • Vyzkoušejte si více párů bot, abyste našli ty, co vám nejlépe vyhovují

Rozhodně se vyplatí vydat se na nákup běžeckých bot do kamenné prodejny se sportovní obuvi, než vše nechat náhodě a boty nakoupit přes e-shop. Nákup online Lucky Nugget má jednu velkou nevýhodu a to tu, že si boty nebudete moct vyzkoušet a tím pádem nebudete mít jistotu, že vám padnou, což je v případě bežecké obuví opravdu podstatné.

Obecně platí, že pár běžeckých bot by vám měl vydržet mezi 650 až 800 km běhu (3 nebo 4 měsíce u pravidelných běžců). Podívejte se na boty a zkontrolujte, zda mezipodrážka či podrážka jsou zdeformováné nebo opotřebené. Pokud tomu tak je, znamená to, že je nejlepší čas pro nový pár.

Kategorie běžeckých bot

  • Silniční běžecké boty jsou určeny k běhání po chodníku či asfaltu s příležitostnými odbočkami na přírodní povrchy s drobnými nerovnostmi. Lehké a flexibilní jsou vyrobeny s cílem zmírnit dopad a stabilizovat chodidla během opakovaných kroků na tvrdém, rovném povrchu.
  • Off-road běžecká obuv je určena pro off-road trasy s kamínky, kořeny či jinými překážkami ležícími v cestě. Jejich agresivní vzorek podrážky je nejlepší pro pevnou trakci a nabízí běžci potřebnou stabilitu, podporu a hlavně ochranu chodidel.
  • Cross-trénink boty jsou určeny především pro tělocvičny nebo CrossFit cvičení nebo jakoukoli jinou činnost, kde je větší kontakt s povrchem upřednostněn oproti tlusté podrážce.

Tipy na nákup běžecké obuví

Natrefit na tu správnou běžeckou obuv občas může vyžadovat stejnou míru štěstí, jako výhra v kasinu [Lucky Nugget Casino], není to však nic nemožného. Inspirujte se našimi tipy!

  • Velikost. Velikosti běžecké obuví se liší značka od značky, model od modelu. Možná budete potřebovat poloviční velikost nebo dokonce o číslo menší či větší boty, než si myslíte. Pokud si nejste jisti, radši si změřte délku chodidla.
  • Vyzkoušejte si boty na konci dne. Vaše chodidla se obvykle trochu zvětší v průběhu dne, a to je nejlepší čas si boty vyzkoušet.
  • A jeden stručný tip na závěr: nemusíte nosit boty svého pohlaví!